Coronavirus yayılırken, lüks markalar Çin’e maddi desteklerini artırdı

Coronavirüs salgını haberi, Çin’in bu yılki yeniyıl kutlamaları ve alışverişine gölge düşürdü. Lüks markalar ise tanıtım yapmak yerine, virüsle mücadele eden Çin’e maddi desteklerini hızlandırdı.

Coronavirus ile mücadele eden Çin’e ilk maddi destek, yanan Notre Dame Katedrali restorasyonu ve Amazon yağmur ormanı gibi küresel konulara sıkça bağış yapan uluslararası lüks grup LVMH’den geldi. LVMH  yönetimi, 27 Ocak’ta Çin Kızılhaçı’na yaklaşık 2,3 milyon dolar (16 milyon RMB) bağış yaptığını açıkladı. Grup ayrıca Kızıl Haç’ın yardımıyla Fransa ve Avrupa’dan Çin için çok ihtiyaç duyulan malzemelerin toplanmasına yardımcı oldu. Bu haber, Çin’deki birçok LVMH çalışanı tarafından paylaşıldı ve son derece olumlu karşılandı.

Jing Daily’nin haberine göre, LVMH’nin rakiplerinden diğer lüks markası Kering de Coronavirüs’ten ağır etkilenen Hubei eyaletindeki Kızıl Haç’a 1.1 milyon dolar (7.5 milyon RMB) bağışta bulundu. Bağışın, hastane sağlık personeli ve hastalarına bakım dahil salgın önleme ve kontrol çalışmaları ile halk sağlığı eğitiminde kullanılacğı belirtiliyor. Bu arada L’Oréal ve Estée Lauder gibi uluslararası güzellik grupları Çin’in virüsle savaşmasına yardımcı olmak için sırasıyla biri 720 bin dolar (5 milyon RMB) diğeri de 300 bin dolar (2 milyon RMB) bağış sözü verdi.

Markaların önemli bir kısmı, virüs krizinin ortaya çıkmasıyla promosyon yapmak yerine, büyük bağış yapıp, tüketicilere mesajlarını iletmeye kadar çeşitli girişimleriyle konuya duyarlı olmayı seçti. Çin’deki güzellik ve koku pazarlama stratejisi danışmanı Essenzia’nın kurucusu Dao Nguyen, “Kişisel olarak, kriz zamanlarında tüketicilere kupon iletilmesi veya sessiz kalınmasını ağır sağırlık gibi görüyorum” dedi.

Bireysel bağışçıların bazıları denizaşırı hastanelere, tedarik için kurumlara ve lojistik için e-ticaret şirketlerine başvurdu. Ancak bağışlar yapılsa bile yine de yardımcı olmayabiliyor. Wuhan Jinyintang hastanesindenin bir çalışanı, “Çok sayıda tıbbi bağış geldiğini gördük. Ancak tıbbi standartlarımıza uygun değil” dedi. Bu yüzden birçok şirket bağış için Kızıl Haç gibi saygın kuruluşlarla çalışmayı tercih ediyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.