Emrah Ercen : Çin’deki yeni fabrikamız gün sayıyor

Çimtaş Boru İcra Kurulu Üyesi Emrah Ercen, 2019 yılının ortalarında 55,250 m2 alan üzerine taşıdıkları Çin’deki fabrikalarında, Covid-19 sonrası ek tesis ve ekipman yatırımına başladıklarını belirterek “Bu yatırımı 2020’nin son çeyreğinde tamamlarız” diyor.

Enka Holding bünyesindeki Çimtaş Grubu, Ningbo- Çin fabrikasında enerji santralleri, petrokimya ve endüstriyel tesisler için boru sistemleri ile montaj dahil bütünleşik mühendislik çözümleri üretiyor. Covid-19 döneminde petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve yavaşlayan ekonominin global yatırımları ‘bekle ve gör’ modeline dönüştürdüğünü hatırlatan Çimtaş Boru İcra Kurulu Üyesi Emrah Ercen, şu bilgileri veriyor: “Covid-19 sonrası Çin Halk Cumhuriyeti gibi, hızla geri kazandığımız iş gücü kapasitemizle devam ediyoruz. Projelerimize gecikme yaşanmadan teslimat yapmaya devam ettiğimiz gibi, ‘her kriz bir fırsattı’ prensibiyle kapasitesini geri kazanamayan işletmelerin pazar paylarını da hedefliyoruz.”

Çimtaş’ın Ningbo- Çin’deki fabrikası, 55,250 m2 alana taşındı

Petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklı enerji ve petrokimya sektöründe durağanlaşma meydana geldiğini anımsatan Ercen “2019 yılının ortalarında 55,250 m2 alan üzerine taşıdığımız yeni fabrikamıza, Covid-19 sonrası ek tesis ve ekipman yatırımına başladık. Bu yatırımı 2020’nın son çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz. Yeni normal sonrasında dünya nüfusundaki artışla orantılı olarak, altyapı yatırımları tartışmasız devam edecektir. Fakat düşen emtia fiyatları ile ana yükleniciler ve yatırımcılar tedarikçilerine maliyet kontrolü konusunda daha fazla baskı uygulayacaklardır” diye ekliyor.

Dikkate değer bir sermaye kullanılarak yapılan ağır sanayi yatırımlarının, bünyelerinde yüksek miktarda know-how barındırdığını belirten Ercen açıklamalarını şöyle noktalıyor: “Grubumuzda uzun yıllardır uygulanan yalın mükemmellik modelimize uygun olarak ‘yeni normal’ dönemini verimlilik artışlarına ve iç süreçlerimizdeki iyileştirmelere odaklanarak değerlendiriyoruz. Bizim gibi yüksek kalite standartlarına sahip işletmeler, bu dönmede müşteri gözündeki güvenilir tedarikçi imajını pekiştiriyor. Bu kriz Çimtaş Ningbo- Çin lokasyonumuz bir kazanım olduğu gibi, krizi fırsata çevirme fırsatı da sunuyor.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.