Gümrüksüz Satış Devi Kârını % 38 Arttırdı

Çin’in gümrüksüz satış mağazaları (Duty Free) zinciri devi olan China Tourism Group Duty Free Corporation Limited, COVID-19 şoklarına rağmen üçüncü çeyrekte hem gelir hem de kârda büyüdü.

Şanghay Borsası’na yapılan açıklamaya göre, üçüncü çeyrekte devlete ait dev, gelirini bir yıl öncesinin aynı döneminden yüzde 38.97’lik artışla 15.83 milyar yuan’a (2.35 milyar dolar ) ulaştırdı.

Söz konusu dönemde şirketin toplam karı yıllık yüzde 105.06 artışla 3.04 milyar yuan’a yükseldi. Üçüncü çeyrekte borsada işlem gören şirketlerin hissedarlarına dağıtacağı net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 141,9 artışla 2,23 milyar yuan oldu.

China Duty Free Group’un da ana şirketi olan şirketin karındaki patlamanın, Hainan adasında uygulamaya konulan yeni offshore gümrüksüz politikaların uygulanmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Yapılan açıklamada, ülkenin salgını önleme ve kontrolüne yönelik etkili önlemlerinin ortasında, firmanın fırsatları değerlendirdiği ve ana işinin gelişmeye devam ettiğine dikkat çekildi. Şirketin hisseleri geçen hafta cuma günü yüzde 0,3 artışla 203,43 yuan’dan kapandı. (Kaynak: China.org.cn, Foto: Xinhua)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.