Mado, Shangri-La’da dükkan mı açıyor?

Adını ’efsanevi yeryüzü cenneti’ anlamından alan lüks otel zinciri Shangri-La, Kuok Ailesi’nin sahip olduğu bir marka. Günümüzde Shangri-La,  22 ülkede 100’ü aşkın tesis ve 40 bini aşan oda kapasitesiyle hizmet veriyor.

Haftalık Para Dergisi’nin 17 Kasım 2019 tarihli sayısında ünlü dondurma markamız Mado yönetimi ile Shangri-La yönetimi arasında gerçekleşen bir görüşmeye ilişkin haber yaptım. Haberin ayrıntılarını paylaşıyorum…

Habere konu olan Shangri-La’nın adı James Hilton’ın Yitik Ufuklar romanında da geçiyor. Markalarını ‘efsanevi yeryüzü cenneti’ anlamına gelen Shangri-La kelimesinden alan  Kuok Ailesi, ilk otellerini 1971’de Singapur’da hizmete açtı. Günümüzde Hong Kong merkezli olarak özellikle lüks otelcilik alanında hizmet veren Kuok Ailesi, Shangri-La’da hedef büyüttü.

Shangri-La Hotels, Shangri-La Resorts, Traders Hotels, Kerry Hotels ve Hotel Jen markalarının sahibi olan Kuok Ailesi, 2020’ye kadar, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerde 50 yeni otel açmayı planlıyor. Yeni otellerin açılacağı ülkelerdeki insanların Mado’nun sunduğu lezzetlere alışkın olduğunu bilen Mado Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur da, geçen hafta Çin’in Şanghay kentinde ikincisi düzenlenen Çin uluslararası İthalat Fuarı’nda Shangri-La yönetimiyle bir görüşme yaptı.

Bu görüşmede Mado’nun Çin’deki master franchise’ını üstlenen Nevzat ve Özcan Sezer kardeşler de Kanbur’a eşlik etmiş. Mado’yu temsil eden Türk heyet, Çin’in ünlü lüks otel markası Shangri-La Grubu yöneticilerine yeni açacakları otellerde Mado’ya bir yer verilmesini istemiş. Mehmet Kanbur yeni açılacak Shangri-La otellerinde kendilerine 60-70 metrekarelik dükkanlar verilmesi halinde, burada Mado’nun sütlü ve tatlı ürünlerini tanıtıp satacakmış…Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.