Ticari 5G Hizmetlerinde Olağanüstü Performans

Ticari  5G hizmeti sağlamaya resmi olarak 31 Ekim 2019’da başlayan Çin iletişim sektörü, geride bıraktığımız bir yıl içinde 5G inşasında olağanüstü ilerleme kaydetti.

Ülke genelinde kurulan 690 binden fazla 5G baz istasyonuyla 160 milyonu aşkın terminalin ağa bağlanması sağlandı.
Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde yeni inşa edilen Chengdu Tianfu Uluslararası Havaalanı’nda 5G bağlantısı hızla gelişiyor.

Halen kablolama işinin yüzde 80’i bitti; bu da havaalanındaki tüm 5G projesinin yüzde 40’ının tamamlandığı anlamına geliyor. Gelecek yıl 30 Ocak itibarıyla havaalanındaki 5G ağı inşaatının tamamen bitmiş olması planlanıyor.

Chengdu Tianfu Uluslararası Havaalanı’ndaki 5G inşası, Çin’in geçen yıl gerçekleştirdiği hızlandırılmış 5G ağı kurma faaliyetlerinin minyatür bir versiyonu gibi. Bu yılın eylül ayı itibarıyla, ülkede 160 milyondan fazla terminale ağ bağlantısı sağlayan 690 bini aşkın baz istasyonu kuruldu.

Çin baz istasyonlarının kapsama alanını süratle genişletirken piyasaya sürülen 5G terminallerinin sayısı hızla artıyor, fiyatları da düşüyor. Şu ana dek 207 farklı model 5G terminaline ağ erişim sertifikası verildi. Bu, hepsinin piyasaya sürülmeye hazır olduğu anlamına geliyor ve aralarında 34 markanın ürettiği 180’i aşkın cep telefonu da bulunuyor.

Söz konusu telefonların çoğunun fiyatı 2 bin yuanın (302 ABD $) altında ve son iki ayda piyasaya çıkan cep telefonlarının yüzde 80’e yakını da 5G uyumlu.

Çin, bir sonraki aşamada, daha geniş bir uygulama ekolojisi inşa etmek amacıyla, yeni 5G uygulamaları geliştirilmesine odaklanacak, dikey pazarlardan gelen talebi karşılayacak ve uygulama senaryolarını çeşitlendirmeyi sürdürecek.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.