Turizm çeşitlerine bir yenisi eklendi: GPS Turizmi!

Teknolojinin özellikle web tabanlı hizmetlerindeki hızlı gelişmeler, turistlerin de işini epey kolaylaştırıyor. Web tabanlı sunuculardaki bilgilere GPS (Küresel Konum Yer Belirleme Sistemi) üzerinden bağlanabilen cihazlar, turizmde ‘GPS Turizmi’ olarak adlandırılan yeni bir türün gelişmesine yol açtı.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı Kerem Köfteoğlu, GPS uyumlu mobil cihazların, gezginlere rehberlik edip, güzergâh, gezilecek yer, yemek yenecek mekânlar gibi geniş alanda bilgi verip önerilerde bulunduğunu söylüyor.

Sistemin ‘mobil rehber’ olarak da özetlenebileceğini belirten Köfteoğlu şunları söylüyor:
“Ar-Ge bölümümüzün yaptığı araştırma sonucu dünya pazarında 250’i aşkın turizm çeşidinin olduğunu saptadık. Bunların en yenilerinden olan ‘GPS Turizmi’ bölge haritaları ve gezilip görülmesi gereken yerleri ilişkin bilgilerin bulunduğu çeşitli yazılım sistemlerinden ibaret. Bilgileri sunucularında barındıran şirketler, kullanıcıya, abonelik sistemi veya bir ücret karşılığında bilgilere erişim hakkı tanıyor. Bilgiler de her bölge veya şehir için görsel-işitsel ve yazı dosyalarından oluşuyor.”

GPS Turizminin özelikle rotasını belirleyip, kendi başına gezmek isteyen turistler tarafından tercih edildiğini belirten Köfteoğlu, “Gezgin, elindeki avuçiçi bilgisayar (PDA) veya aracındaki GPS uyumlu cihazın bir düğmesine ‘tık’ layıp, gitmek istediği yol, bu yolun üzerinde görülmesi gereken yerlerin tüm bilgisine anında ulaşabilir” diyor.

Köfteoğlu, bazı firmaların gezginlere cihaz kiralama hizmeti de verdiğini vurgulayarak, “Şehir turundan trekkinge, dağ tırmanışından yayla turuna, tarihi mekân turundan dini yerler turuna kadar geniş yelpazede bilgileri barındıran sunuculara GPS uyumlu cihazlarla ulaşılıyor. Bu cihazlara para bağlamak istemeyenler kiralama yoluna gidebiliyor. Yaptığımız araştırmalara göre, çeşitli dillerde bilgi sunan cihazların kiralama ücreti, kullanım sürelerine bağlı olarak 15 ile 200 dolar arasında değişiyor. Hesaplamalar, rehberli gruplarla tura çıkmak istemeyen bireysel gezginlerin, söz konusu cihazlardan yararlanarak oluşturağı turu yarı yarıya daha ucuza mal edeceğini gösteriyor” diye ekliyor.

Gezginlerin kendi başına oluşturacakları tur rotasını isterlerse sunucu hizmeti veren şirketlerin diğer aboneleriyle paylaşabileceğini anımsatan Köfteoğlu sözlerini şöyle sürdürüyor: “Türkiye’de bu alanda ciddi çalışmalar var. Örneğin, 25’i aşkın ilin harita ve turistik yer bilgileri dijital ortama aktarıldı. Gezginler bu bilgilere  kendi deneyimlerini de ekleyebilecek. Böylece, sistemdeki bilgilerin sürekli güncel kalması sağlanacak. Gezgin, sisteme bağlı cihazını açtığında, en son eklenen ve en güzel gezi önerilerini içeren bilgiler cihazına otomatik olarak yüklenecek. İçeriği, kapsamı, yer, zaman, cihaz, ağ ve kullanıcı gibi sistem tarafından desteklenen bu özellikler, hem gezginlere kendi başlarına tur düzenleme hem de en güncel bilgiye anında ulaşma imkanı tanıyacak.”

Yayın Tarihi: 2007



Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın