Walmart Çin’de 500 yeni mağaza açacak

ABD’nin perakende devi Walmart, Çin’deki mağaza sayısını ikiye katlıyor. Şirket yönetimi, önümüzdeki beş yıl içinde 500 yeni mağaza açarak Çin’deki toplam mağaza sayısını bine çıkarmayı hedefliyor.

Çin’deki varlıklarını ikiye katlamaya hazırlanan Walmart yönetimi, önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin’deki mevcut mağazalarından 200’ünü de yeniden yapılandırıp, müşterilerin kasiyer yerine, ödemelerini insansız kasalara yüz tanıma sistemiyle yapabilecekleri sistemlerle donatmayı planlıyor.

Mağazalar artık 500 metre çapındaki 30-40 bin semt sakinine çevrimiçi (online) alışveriş imkanı verecek şekilde planlanıyor. Bu format da mağazaların boyutunun küçültülmesine yol açıyor. Yeni konsept mağazaların bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 20’lik gelir artışı sağlandığı belirtiliyor. IGD Asya uzmanları Walmart’ın büyüyen Çin pazarındaki konumunu daha da güçlendirmek istediğini belirterek, 2023 yılında Çin’de online satışların 205 milyar dolara ulaşacağına işaret ediyor.

Böylece Çin, 2023’te ABD için dünyanın en büyük bakkal pazarı haline gelecek. Şirket yönetimi, üçüncü çeyrekte dünya genelindeki satışlarını yüzde 6.3 büyütürken, sadece Çin’deki satışlarını da aynı oranda artırarak büyük bir başarı elde etti.

Çin pazarın sunduğu fırsatları iyi değerlendiren şirket yönetimi, Shenzhen’deki mağazalarında müşterilerine akıllı telefonlarındaki WeChat  uygulamasıyla ödeme kolaylığı sağladı. Şirket yönetimi ayrıca teslimat ağına sahip firmalarla anlaşmalar yapıp hizmetlerini genişletiyor.  Perakende devi Wallmart, önümüzdeki 10 ila 20 yıl içinde Çin’de 10’u aşkın lojistik dağıtım merkezi kurup, mevcutların durumunu da iyileştirmek için 1,2 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Alibaba’nın Çin online pazarındaki hakimiyeti devam ediyor. Walmart yönetimi, ülkenin diğer online perakende şirketi JD.com ile ortaklık yaptı. Bu hamlenin de Çin’deki satışlarda yakalanan başarıya büyük katkı sunduğuna inanılıyor. Walmart’ın Çin’deki 100’ü aşkın mağazasının yaklaşık 440 deposu da, JD.com’un depo gücünü ikiye katlayarak artırdı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.